Duygusal Özgürleşme Tekniği (EFT)

EFT (Motional Freedom Technique)

Duygusal Özgürleşme Tekniği

Enerji psikoterapistleri, bedenimizde enerji akışını sağlayan yüzlerce enerji yolu(meridyeni) bulunduğunu kabul eder. Duygusal Özgürleşme Tekniği uygulamalarında, bunlardan 14ünün  bedenle kesiştiği nokta kullanılır. Bu meridyenlerde gerçekleşen enerji akışının bir nehir gibi, saat yönünde aktığı düşünülür. 
 

Çocukluğumuzdan bu yana yaşadığımız öfke, gerginlik ya da üzüntü yaratan düşünceler, heyecanlar ya da farklı rahatsız edici duygular, bu meridyenlerdeki enerji akışında, nehrin ortasına düşmüş kayalar gibi tıkanıklıklara(blokajlara) ya da tıkanıklık çok büyükse, tümüyle ters yönde akışa neden olur.
 

EFT, bedendeki enerji akış yolları üzerinde yer alan noktalara yapılacak fiziksel uyarılarla bu rahatsızlıkları, (blokajları) büyük oranda ortadan kaldırabilecek bir psikoterapi yöntemidir.
 

Bu tekniğin Çin’de 5000 yıldan beri uygulandığı söylenmektedir.

Batıda ise, Psikolog Dr. Roger Callahan’ın 1980lerde geliştirdiği TFT (Thought Field Therapy – Düşünce Alan Terapisi)yi dayanak alan Gary Craig tarafından, ilk kez, 1995 yılında kullanılmaya başlanmıştır. Bu tekniğin uygulanması sayesinde, bugüne kadar binlerce kişinin yaşam kalitesi yükselmiştir. Her yaştaki insanlara uygulanabilecek bu basit teknikle, genel anksiyete, farklı fobiler, kaygılar, uyum sorunları, öfke kontrolü, özgüven eksikliği, kendini ifade etme sorunları, takıntılar, aşırı yeme ya da sigara-alkol bağımlılıklarıyla baş edilebilmektedir.
 

  • "Kendi kendime baş edemediğim korkularım var. Artık günlük hayatımı bile sürdüremiyorum.
  • "İstediklerimi yapmak için bir türlü harekete geçemiyorum. Bir şey yapmaya karar veriyorum, başka türlü davranıyorum..."
  • "İyi bildiğim konularda bile sınavda başarısız oluyor, aynı soruları sınavdan çıkar çıkmaz eksiksiz olarak çözebiliyorum..."
  • "Sigarayı bırakmak istiyorum ama her karar verdiğimde daha fazla içtiğimi farkediyorum..."
  • "Kilo vermeye niyetlendiğimde her sefer bu son gün diye düşünüyor,  normalden de fazla yiyorum..."
  • "Öfkelendiğim zaman kendimi kontrol edemiyorum. En çok sevdiğim insanları bile istemeden kırabiliyorum..."
  • "Köpeklerden/kedilerden/böceklerden çok korkuyorum. Bu yüzden tüylü oyuncaklara bile dokunamıyorum/ resimlerini bile görmek istemiyorum..."
  • "Kalabalık önünde konuşmaktan çok çekiniyorum, kendimi istediğim gibi ifade edemiyorum..."

Sizin ya da çocuklarınızın başa çıkamadığınız, gündelik yaşam kalitesini düşüren, sorunlarınızı beraber çözebiliriz.
EFT uygulamasının kolaylığından ve avantajlarından yararlanalım...
Tekniği bir kez öğrendikten sonra bütün kaygılarınız için uyarlayarak kendi terapistiniz olmanızı sağlayalım...

Beni Arayın