Psikoterapiler

Psikoterapi kişiye nasıl problemlerinin içine giden bir yol bulabileceğini ve buralarda nasıl ilerleyebileceğini gösterir. Psikoterapide, psikolojik rahatsızlıkların, semptomların ve hastalıkların tedavisinde konuşma yöntemi kullanılır. Bu yöntemi öğrenen kişi hayatının sonraki dönemlerinde de sorunlarının çözümün de yine aynı yol ve yöntemleri kullanabilir.  
 

Kişinin yaşam süresince öğrenme yoluyla edindiği algısal temelleri, yeni öğrenme ve algılama şekilleri ile yeniden konuşma yolu ile temellendirilir. Psikoterapist ise bu süreci uzmanlığı ile destekleme, çözümleme ve değişimin kalıcı hale gelmesi hakkında bilgi, beceri ve tutum eğitimi almış uzmandır.

Psikoterapi, Freud ve arkadaşları tarafından geliştirilmiş, yaygın bir biçimde kullanılmaya başlanmış, konu ile ilgili ciddi bir bilgi birikimi oluşmuş ve ileri zamanlarada  farklı uygulama biçimleri ortaya çıkmıştır. Psikanalitik psikoterapiye ilk önceleri “konuşma tedavisi” denmiştir. Fakat daha sonraları  bu sadece bir konuşma tedavisi olmaktan çıkmış, bir bilim dalı haline gelmiştir. Güncel olarak uygulanan pek çok psikoterapi tekniği bulunmaktadır. Psikoterapide kişi ile karşılıklı ilişki ve iletişi­mi kullanan, kişinin ve semptomlarının detaylı olarak analiz edildiği bir takım uygulamalar kullanılır. Bu tedaviye ilk önceleri konuşma tedavisi denilse de şimdilerde dinleme ve anlama terapisi olarak adlandırılabilinir.

Beni Arayın